Mistři ČR ve slam poetry u nás ve škole!

Nemožné se stalo skutečností! Dlouho jsme o tom snili, tajně doufali a neúnavně sledovali naše nejznámější slamery a dychtivě očekávali jejich další slamy. Že netušíte, co to je? V tom případě dovolte, abychom vám rozšířily vaše obzory.

Slam poetry je moderní typ poezie, který je postaven na tom, že slameři (autoři/básníci) si své texty skládají samy a poté je předvedou před publikem. Volně by se slam dal vyložit jako něco na pomezí poezie, stand-upu, rapu – možná ještě s malou kapkou dramatizace.

V ČR je slam už více než 20 let a my jsme velice rádi, že jsme tento žánr objevili. Zejména s našimi průkopníky – Danem Herkusem nebo Martinem Brandeiským. Dan se slam poetry uspěl v loňském roce jak v okresním tak v krajském kole recitační soutěže a možná jste měli tu čest vidět jeho i Martina na loňské akademii při jejich vystoupení. Zkrátka a dobře, slam nás velmi oslovil a baví.

A tak si umíte představit, jaké nadšení vzbudila informace, že slameři – a to ne jen tak ledajací, ale současné špičky i úřadující mistři v této disciplíně – navštíví naši školu se svým programem. Dobrá věc se podařila a tak jsme v místním kulturním domě (za jehož zapůjčení děkujeme obci Zaječí a panu starostovi) zažili tu nejlepší exhibici ve slam poetry, jakou jsme si mohli přát.

Vystoupil zde: Dr. Filipitch, Malda a Mr. Silver. A byli prostě neuvěřitelní. Do celé show zapojili žáky jako porotce a přísné hodnotitele svých výkonů, velmi dobře improvizovali a neustále vedli dialog se svým publikem. Bylo to prostě skvělé a my doufáme, že jsme inspirovali další žáky a velmi se těšíme na budoucí slamerská vystoupení.

Alena Blanářová